Energetiniai augalai – kas tai?

Energetiniai augalai (tarkime, Lietuvoje itin populiarūs žilvičiai (gluosniai)) – viena iš sparčiausiai besivystančių alternatyviosios energetikos sričių.

Tai žoliniai ar pusiau sumedėję augalai, augantys ir sausose (sausringose), ir ypač drėgnose augimvietėse. Visiems jiems būdinga gerai išvystyta šaknų sistema, maistinių medžiagų atsargų kaupimo organai, dauginimasis ir spartus dygimas pavasarį. Būtent todėl šie augalai per metus užaugina reliatyviai didelę biomasę, kartais gerokai didesnę nei kiti augalai.

Energetiniai augalai gamtoje dažniausiai auga dideliuose plotuose sukurdami ar suformuodami natūralias bendrijas ir vaidindami tam tikrą vaidmenį aplinkai bei ekonomikai. Neretai tai tipiški drėgnų (pelkingų) vietų augalai, augantys ekstremaliomis sąlygomis, kurios netinkamos daugumai kitų augalų. Iš vienos pusės, jie yra maisto šaltinis įvairioms nykstančioms paukščių bei vabzdžių reliktinėms rūšims, iš kitos pusės, jie konservuoja dirvą, dalyvauja vandens, oro ir mineralinių elementų apykaitoje.

Tos pačios žolės gali augti vidutiniškai drėgnose, sausose ir sausringose bei nederlingose žemėse. Dėl plačių prisitaikymo galimybių, dažniausiai jos yra augalai „pionieriai“, kurių įvairios rūšys ar formos auga nualintose, drėgnose ar sausose žemėse. Tokiais atvejais jos nėra vien tik augalijos dalis, bet užima dominuojančią padėtį.

Būtina pastebėti, jog tausojant biologinę įvairovę, aukštaūgės žolės yra ne tik kaip ekologinis pagrindas, bet ir labai įvairuoja savo viduje, kaip įvairios rūšių formos, prisitaikiusios prie įvairių augimo sąlygų. Bet kuri atskira rūšis gali turėti išsiskiriančią genetinę sudėtį, pasireiškiančią genotipe. Tai gali turėti teigiamą praktinę reikšmę panaudojimo procese.

Energetiniai augalai gali būti naudojami kaip atsinaujinanti žaliava, turinti tam tikrų pranašumų: jie yra lengvai pritaikomi, greitai auga, kai kurių derlius gali būti nuimamas kiekvienais metais. Energijos gavimui aukštaūgių žolių biomasė gali būti tiesiogiai sudeginama šilumos ir elektros gamybai. Jos gali būti perdirbamos ir į tinkamas deginimui dujas, terminio dujinimo ar fermentacijos proceso metu.

Principai ir kriterijai biomasę teikiančių augalų rūšių pasirinkimui:

  • didelis produktyvumas;
  • aukšta kokybė;
  • greitas atsinaujinimas;
  • palankesnis (naudingesnis) ir mažiau žalingas poveikis aplinkai biomasės užauginimo ir suvartojimo procese.

Energetinių augalų naudojimas energijos gavimui užtikrina vartojimo saugumą, efektyvumą bei sušvelnina klimato pokyčius.

parengta pagal www.asu.lt

Atgal į naujienų sąrašą

Faktai apie durpes


Išnaudojama tik penktadalis Lietuvos durpių išteklių.

100 metų patirtis

100 metų patirtis

Grupės narys

Klasmann

Sėkmingiausia įmonių grupė tarptautinėje substratų pramonėje.