Medieną biokurui augins durpininkai

Klasmann – Deilmann grupė, gerai žinoma durpių gavybos ir substratų bei kuro iš jų gaminimo įmonė, plečia savo veiklą – pradada auginti trumpos rotacijos augalus biokurui. Žilvičių mediena bus naudojama ir kurui, ir kaip priedas kai kuriems durpių substratams.

Lietuvoje veikiančių Klasmann – Deilmann įmonių grupės vadovas Kazimieras Kaminskas „Pamariui“ sakė, kad pradėti auginti greitos rotacijos augalus paskatino tai, kad sparčiai daugėjant biokurą naudojančių katilinių, gali susidaryti smulkintos medienos stygius, kilti jos kaina. Tam nemažai įtakos turėjo didelė medienos paklausa plokštėms ir baldams gaminti.

Kita vertus, Lietuva įsipareigojo iki 2020 m. 23 proc. energijos pagaminti naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius. Konkurencija dėl turimų medienos resursų, dėl didėjančios paklausos tiek vietinėje, tiek užsienio rinkose, neišvengiamai didės. Jau keletą metų malkinės medienos eksporto srautai į Tolimuosius Rytus vis didėja. Baldų pramonė taip pat nuolat didina savo gamybinius pajėgumus. Įmonė stengiasi maksimaliai atsiriboti nuo galimų minėtųjų neigiamų tendencijų ir iš savo energetinių želdinių plantacijų pagamintą biokurą realizuoti tik vietinėms katilinėms.

Žilvičius pradėta auginti siekiant sukurti nuosavą ekologiškos žaliavos bazę ir būti nepriklausomiems nuo kitų medienos tiekėjų. Taip pat sudaroma galimybė klientams siūlyti ilgalaikes sutartis, garantuoti kainos ir kokybės stabilumą. Biokuru numatoma aprūpinti Klaipėdos regiono katilines, jis naudojamas ir gaminant šiluminę energiją savo reikmėms.

Įsisavinti naują veiklos sritį įmonei padeda konsultantai iš Švedijos ir Vokietijos, kur sėkmingai plėtojamas trumpos rotacijos augalų auginimo biokurui verslas. Taip pat talkina Kauno technologijos universiteto mokslininkai. Pasak UAB „Klasmann – Deilmann Bioenergy“ žemės ūkio ir miškininkystės eksperto Tomo Nalivaikos, skandinavai šioje srityje pirmauja. Vien Švedijoje auginamų energetinių želdinių plotai viršija 20 tūkst. ha. Kaimyninėje Latvijoje šiuo metu trumpos rotacijos energetiniais augalais apsodinta 3000 hektarų, Lietuvoje kol kas tokių plantacijų plotai teužima iki 2 000 ha.

Pasak bendrovės ekspertų Tomo Nalivaikos ir Juliaus Ambrozevičiaus, Lietuvoje turime apie ketvirtį milijono hektarų dirvonuojančių žemių, o žilvičiams auginti tinka ir prastos, apleistos dirvos. Skirtingai nei žemės ūkiui, jokių žemę alinančių pesticidų ir trąšų šiems medžiams auginti nereikia. Beje, žilvičių želdiniai saugo dirvas nuo erozijos.

UAB „Klasmann-Deilmann Bioenergy“ nuo praėjusių metų šių augalų augina apie 400 ha Šilutės rajone ir apie 100 ha – Tauragės rajone. Šiais metais papildomai apsodinta dar 500 ha. Pjauti žilvičius numatoma 2015-2016 metais, kai jie užaugs apie 5-6 metrų aukščio, kamieno skersmuo bus apie 5-6 cm. Žilvičių plantacijos gyvuoja apie 20 metų, mediena pjaunama kas treji metai. Žilvičiai pjaunami žiemą, kai lengviau įvažiuoti į laukus su technika, o medienoje būna susikaupę mažiausiai drėgmės.

Kai žilvičiai užaugs, iš šiuo metu užsodintų plotų numatoma gauti apie 80 tūkst. kubinių metrų medienos. Trumpos rotacijos augalų auginimas ne vien ekologiškas, bet ir suteikia darbo ūkininkams. Žilvičių plantacijoms paruošti, priežiūrėti ir derliui nuimti Klasmann-Deilmann Bioenergy samdo vietos ūkininkus ir nuomoja iš jų techniką.

parengta pagal pamarys.eu

Atgal į naujienų sąrašą

Faktai apie durpes


Išnaudojama tik penktadalis Lietuvos durpių išteklių.

100 metų patirtis

100 metų patirtis

Grupės narys

Klasmann

Sėkmingiausia įmonių grupė tarptautinėje substratų pramonėje.